BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEDEM KORKUT´UN İZİNDE HİKAYELER YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

DEDEM KORKUT´UN İZİNDE HİKAYELER YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğünün Bayburt Valiliği himayesinde ve sponsor olacak Bayburt Belediyesinin katkıları ile Genç nesillerimizde tarih bilincinin oluşması, Türk tarihinin önemli figürlerinden olan Dede Korkut Hikayelerinin gelecek nesilleri taşınması ve hikaye edebiyatına yeni, çağdaş, özgün eserler kazandırmak amacı ile yapılan “Dedem Korkut’un İzinde Hikâyeler” konulu Türkiye geneli Ortaöğretim (resmi-özel) öğrencilerine dönük hikâye yarışması yapılmıştır.

Şubat ayında Türkiye geneline duyurulan yarışmaya yoğun ilgi olmuştur. Yarışma değerlendirmesinde;  Doç.Dr. Hamdi GÜLEÇ, Yrd.Doç.Dr. Turgay KABAK, Yrd.Doç.Dr. Osman ORUÇ ve Yrd.Doç.Dr. Ferdi GÜZEL jüri üyesi olarak yer almış ve 16.05.2017 tarihinde yapılan değerlendirme sonucunda;

Kocaeli’nden, Başöğretmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Ufuk Can ŞİMŞEK  “Hasan Hüseyin Koca Oğlu Şehit HALİSDEMİR’in 15 Temmuz Destanı Yazdığını Beyan Eder Hanım Hey!” adlı eseri ile birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır.

İzmir’den, Büyükçiğli Anadolu Lisesi öğrencisi Simge GÜNDEÇ “Rüyamdaki Ayak İzleri” adlı eseri ile İkincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Burdur’dan, Burdur Alparslan Ali Can Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Kâmil BİÇER “Buğruz ile Urtuğ’un Yenilişiyle Ortaya Çıkan Yiğitlik Hikâyesi” adlı eseri ile üçüncülük ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Van’dan, Van Türk Telekom Fen Lisesi öğrencisi Akın Öztürk “ Akhan’ın Oğlu Okhan” adlı eseri ile mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır.

Hatay’dan, İskenderun Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Adem ERTEM “Kıtlık ve Türk İllerinin Birleşmesi” Adlı eseri ile mansiyon ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Malatya’dan,  Mahmut Çalık Anadolu Lisesi öğrencisi Nurgül SALİK “Elgay Oğlu Bagal” Adlı eseri ile mansiyon ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Antalya’dan, Nevzat Saygan-Levent Saygan Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet BAYIKLILAR “ Üç Testi” adlı eseri ile Jüri Özel ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Ödül Töreni 13-14-15 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bayburt Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Dede Korkut Şölenlerinde takdim edilecektir.

 

S.N.

ÖĞRENCİ BİLGİLERİ

DERECE

ADI SOYADI

OKULU

İLİ

ESER ADI

1.

UFUK CAN ŞİMŞEK

BAŞÖĞRETMEN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

KOCAELİ

HASAN HÜSEYİN KOCA OĞLU ŞEHİT HALİSDEMİR´İN 15 TEMMUZ DESTANI YAZDIĞINI BEYAN EDER HANIM HEY!

1. ESER

2.

SİMGE GÜNDEÇ

BÜYÜKÇİĞLİ ANADOLU LİSESİ

İZMİR

RÜYAMDAKİ AYAK İZLERİ

2. ESER

3.

KAMİL BİÇER

BURDUR ALPARSLAN ALİ CAN BİLİM VE SANAT MERKEZİ

BURDUR

BUĞRUZ İLE URTUĞ´UN YENİLİŞİYLE ORTAYA ÇIKAN YİĞİTLİK HİKÂYESİ

3. ESER

4.

AKIN ÖZTÜRK

VAN TÜRK TELEKOM FEN LİSESİ

VAN

AKHAN´IN OĞLU OKHAN

MANSİYON

5.

ADEM ERTEM

İSKENDERUN AKDENİZ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

HATAY

KITLIK VE TÜRK İLLERİNİN BİRLEŞMESİ

MANSİYON

6.

NURGÜL SALİK

MAHMUT ÇALIK ANADOLU LİSESİ

MALATYA

ELGAY OĞLU BAGAL

MANSİYON

7.

AHMET BAYIKLILAR

NEVZAT SAYGAN-LEVENT SAYGAN ANADOLU LİSESİ

ANTALYA

ÜÇ TESTİ

JÜRİ ÖZEL

24-05-2017

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.