BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bayburt Genelinde İMAM HATİP ORTAOKULLLARI Mesleki Dersler Deneme Sınavı Heyecanı Başlıyor…

Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, İmam Hatip Ortaokullarında ilk defa eş zamanlı olarak ders programları ve kazanımlarla uyumlu, yapılandırmacı eğitim sistemine uygun olarak; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Hz. Muhammed’in Hayatı, Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Arapça derslerini kapsayan 100 soruluk Deneme Sınavı yapılacaktır.

Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ensar Vakfı Bayburt Şubesinin ana sponsorluğu ile Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve  Hayırseverler İmam Hatip Orta Okulu iş birliği ile Bayburt’taki bütün imam hatip ortaokulu ve imam hatip ek şubesi olan ortaokullarda gerçekleştirilecek sınavda dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. 31 Mart 2015 tarihinde saat 10.00-12.00 arasında uygulanacak sınavda öğrenciler, ilk defa çoktan seçmeli mesleki dersler sınav sorularını çözmenin heyecanını yaşayacak.

İmam Hatip Ortaokulu Mesleki Dersler Deneme Sınavı ne demek?

İmam Hatip Ortaokulları için hazırlanmış, toplam 100 sorudan oluşan bir testtir. Sorular İmam Hatip Ortaokulu dersleri içinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Kur’an-ı Kerim, Arapça, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in Hayatı ve derslerinden her biri için ayrı hazırlanmış yaklaşık 20 sorudan oluşmaktadır.

İmam Hatip Ortaokulu Mesleki Dersler Deneme Sınavı neden uygulanmalıdır?

İmam Hatip Ortaokulu 5. 6. ve 7. sınıflar müfredatında yer alan Kur’an-ı Kerim, Arapça, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in Hayatı dersleri ile müfredatta önceden de yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi  Derslerinin kazanımlarının ne kadarının gerçekleştiğini ölçme amacı taşır. Ayrıca ders, sınıf ve okul bazında hangi konularda eksiklik bulunduğunun tespiti, eksik konularda gerekli önlemleri alma açısından önemlidir.

Nasıl Uygulanır?

TEOG hazırlık deneme sınavları ile benzer mantıktadır. Önceden belirlenmiş konular doğrultusunda hazırlanmış sınav önceden belirlenen tarihte optik form aracılığı ile uygulanır. Öğrenci, ders, sınıf ve okul bazında hazırlanan sonuç raporlarının alınmasıyla tamamlanır.

 

Not: Ayrıntılı bilgi için http://hayirseverler.meb.k12.trinternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.