BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof. Dr. Necmettin Tozlu’dan “Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursu’’na Katılan Yöneticilere Konferans

İlimizdeki okullara yeni görevlendirilen ve halen okul müdürlüğü görevini sürdüren yöneticilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliği doğrultusunda 26 Ocak-7 Şubat tarihleri Öğretmenevinde düzenlenen Yöneticilik Formasyon Kursunun kapanış gününde, Şair Zihni Kültür Merkezi Konferans Salonunda Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin TOZLU tarafından ilimizdeki okul müdürleri ve okul idarecilerine yönelik “ Okul Yöneticiliği” adlı bir konferans düzenlendi.
Prof. Dr. Necmettin Tozlu’dan “Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursu’’na Katılan Yöneticilere Konferans

Şair Zihni Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa, Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin TOZLU, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Kemalettin KARABULUT, Mehmet Fatih ULUCA, Şube Müdürleri, Okul Müdür ve Müdür Yardımcıları katıldılar.

 

Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN yeni görevlendirilen yöneticileri tebrik ederek sözlerine başladı ve duygularını şöyle ifade etti: ‘  Bu kurs yeni atanan yöneticilerin eksiklerinin tamamlanması amacı taşıdığı kadar hali hazırda görevde bulunanlar için de bildiklerini gözden geçirme ve yeniliklerden haberdar olarak bilgilerini güncelleme fırsatı oldu. Bu yıl içerisinde yönetici arkadaşlarımızda önemli bir değişiklik gerçekleştirdik. Yeni bir bakış açısı, yeni bir dinamizmle arkadaşlarımız Bayburt eğitimini gelinen noktadan daha iyi yere getirmenin gayreti içerisinde olacaklardır. Arkadaşlarımızın bir kısmı daha önce yöneticilik deneyimi olan arkadaşlarımızdı. İlk defa yöneticiliğe başlayan arkadaşlarımız da oldu. Dolayısıyla halen yöneticilik yapanlar için birikimlerine bir katkı, yeni başlayanlar için de bir rehberlik çalışması olduğu kanaatindeyim. Bu noktada 81 ilde devam eden seminerlerin ilimizde daha kaliteli ve etkili olması açısından Bayburt Üniversitemiz ile işbirliği içerisinde olduk.  Bunu ilk önce sayın Necmettin Hocamızla paylaştık. Hem kendileri hem de diğer akademisyen arkadaşlar ciddi katkılar sundular. Bir kez daha yoğun programlarının içerisinde bizlere zaman ayırdığı için Necmettin hocam başta olmak üzere Bayburt Üniversitesi yetkililerine ayrı ayrı huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum ve sözü sayın hocamıza bırakıyorum’ dedi.                 

 

Ardından söz alan Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin TOZLU, yoğun programına rağmen Milli Eğitim Müdürünü çok sevdiği ve saydığı için bu programı kabul ettiğini belirtti. Burada değerli yöneticilerle birlikte olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. TOZLU ardından Okul Yöneticiliği Ve Geleceğin İnşası adlı konferansına başladı.                  

 

Konu yöneticilik olduğu için  ‘Geleceğimizin İnşası’ başlığını seçtiğini vurgulayan TOZLU, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘ Türkiye’nin en büyük ihtiyacı kaliteli insandır. İnsanlarda gelecekte ne olacağım kaygısı vardır. Toplumlarda da, milletlerde de aynı kaygı vardır. Bu da toplumlarda kahinler, gelecekten haber veren kişilerin doğmasına neden olmuştur.  Aklı ve bilimi kendisine rehber etmeyen her toplum, batmaya mecburdur. 3 kıtanın birleşme noktası olan Anadolu, Dünyanın merkezidir. Bir kavimler merkezidir. Anadolu tarihte her darboğaza düştüğünde, içerisinden kahramanlar çıkarmıştır. Yunuslar, Mevlanalar, Fatihler ve daha nice değerleriyle her zaman bu dar boğazdan başarı ile çıkmasını bilmiştir. Bugün Türkiye tarihten aldığı bu ilhamla kendi içinde ve yanı başındaki Ortadoğuda meydana gelen olayların da üstesinden gelecektir. Şimdinin kahramanları ise siz eğitimciler ve yetiştirdiğiniz tertemiz nesillerdir.

 

Geçmişi olmayanın, geleceği de olmaz. Geçmişi tıraş ederek, gelecek inşa edilmez. Bir milletin dili giderse, millet de gider. Dilini muhafaza ederse ayakta kalır. Devlet fikir üzerine, tefekkür üzerine kurulmazsa devlet olmaz. Bu yüzden Allah aşkını kendine rehber edinen Osmanlı 600 yüzyıl hüküm sürmüştür. Bir kimsenin gönlüne girmişsen eğitimcisindir. Yunus gibiysen eğitimcisindir. Siz eğitimcilerden Yunuslar, Mevlanalar çıkacaktır. Fatihleri Fatih yapan Akşemsettinler çıkacaktır.  Gelecekteki kahramanlarımızın da manevi önderleri sizler olacaksınız’  diyerek toplumsal değişimin ve gelişimin öncülerinin eğitimciler olduğunu eğitim yöneticilerinin de bu sürecin lokomotifi olduğunu vurguladı.             

 

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.