BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif ERSOY Şiirleriyle Şiir Şöleni

İlimizde artık gelenekselleşmeye başlayan Mehmet Akif Ersoy Şiirlerini Okuma Yarışması bu yıl da Müdürlüğümüzün organizasyonunda bir şölen havasında gerçekleştirildi.
Mehmet Akif ERSOY Şiirleriyle Şiir Şöleni

Şair Zihni Kültür Merkezinde gerçekleştirilen şiir şölenine sayın Valimiz Yusuf ODABAŞ, Belediye Başkanımız Mete MEMİŞ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk COŞKUN, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan UĞURLU, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent KAYA, ilimizdeki kurumların müdürleri, Milli Eğitim Müdürlüğü İdari personeli, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve öğrenci aileleri katıldılar.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürümüz Seydi DOĞAN, sık sık şairin şiirlerinden örnekler verdiği konuşmasında Mehmet Akif ERSOYun bir şair olmanın ötesinde içinde yaşadığı toplumun hemen her meselesiyle ilgili görüş ve öneri sahibi olan bir aydın olduğunu, insan, milli-manevi bilinç ve ahlak başta olmak üzere içinde yaşadığı çağın bütün meselelerine milli ve manevi bir hassasiyet içinde yaklaştığını belirtti. “ İşte bu yüzden Akif’in şiirinde aşkta vardır vatan da, onun mısraları arasında dolaşırken insanın iç alemlerini en detaylı bir şekilde resmettiğini görürsünüz, bir mısra sonra vatan için can feda etmenin destanlarını anlatır size, her şiirinde bir şuur, bir anlayış, bir incelik ortaya koyar ve her dizesi okurunu başka fikirlere, ufuklara, mecralara götürür. An gelir binlerce kilometre öteden Çanakkale Şehitlerine diye seslenir cephenin en önündeymiş, Conkbayırını adım adım dolaşmış gibi, an gelir Asımın Neslini uzun uzun anlatır. Bugün burada 13 okulumuzdan 13 öğrencimiz Mehmet Akif’in şiirlerini yorumlayacaklar. Bu öğrencilerimiz birkaç aydır Akif’in az önce bahsettiğim manaları taşıyan birbirinden değerli şiirlerini yorumlamak için öğretmenleriyle birlikte çalıştılar. Kendilerine ve öğretmenlerimize gayret ve hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Bu etkinliği planlarken amacımız Akif’in hissiyatını ve kaleminden dökülen mısraların manasını gençliğimize unutturmamak ve onların da aynı hassasiyet ve şuura ulaşmalarına rehberlik etmek, katkı sağlamaktı. Bu hedefe ulaştığımızı ümit ediyorum. Bu etkinliği artık geleneksel olarak her yıl düzenlemeyi, Mehmet Akif ERSOY’u ve İstiklal Marşımızı anma etkinliklerinin yanında bir de böyle bir etkinlik düzenleyerek bu konudaki çalışmalarımızı yoğunlaştırmış olmayı hedefliyoruz. Bu anlamda bize destek olan Belediye Başkanımız Mete MEMİŞ’e, Üniversitemizin Rektörü Selçuk COŞKUN’a ve elbette sayın Valimiz Yusuf ODABAŞ’a bir kez daha teşekkür ediyorum. “ diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.

 

 

Ardından sahne alan öğrencilerimiz Mehmet Akif ERSOY’un “ Bülbül, Çanakkale Şehitlerine, Zulmü Alkışlayamam, Cenk Marşı gibi meşhur şiirlerinin de yer aldığı toplam 13 şiiri, her biri kendi okullarında düzenlenen yarışmalarda 1. Seçilen 13 öğrenci tarafından müzik ve görüntüler eşliğinde yorumlandı. Öğrencilerimizin şiirleri okurken zaman zaman duygulu anlar da yaşadığı şiir şöleni öğrencilere çeşitli hediyeler verilmesiyle son buldu.

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.