BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HALK ETİĞİM MERKEZİ YILSONU SERGİSİ GÖZ KAMAŞTIRDI

    2014– 2015 eğitim öğretim yılı makine nakış, mefruşat, giyim ehram ve kuaförlük kurslarının yılsonu sergisi açılışı ve belge töreni Halk Eğitim merkezinde yapıldı.    Açılış törenine Valimiz Sayın Yusuf Odabaş ve eşi Songül Odabaş, Garnizon Komutanı Piy.Kur. Alb. M.Nail Yiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, TSO Başkanı İbrahim Yumak,  davetliler  ve kursiyerler katıldı.
HALK ETİĞİM MERKEZİ YILSONU SERGİSİ GÖZ KAMAŞTIRDI

           Halk Eğitimi Merkezi bahçesinde düzenlenen törenler saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdurrahman Algan açılış konuşmasını yaparak sergiler hakkında bilgi verdi.

          Berat Kandilini kutlayarak konuşmasına başlayan Valimiz Sayın Yusuf Odabaş, “Bu gün Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen kursların neticesinde belge almaya hak kazanan kursiyerlerimize hem belgelerini vermek hem de yapılan eğitim ve etkinlik neticesinde ürettikleri eserleri görmek üzere açılış merasimi düzenlemiş bulunmaktayız. Halk Eğitimin bünyesinde ilk önceleri biçki dikiş kursu gibi yapılan bu kurslarımız bu gün artık her alanda yetişkinlerin ihtiyacı olan her alanda Halk Eğitim bünyesinde kurs açabilme imkânımız vardır.

           Okuma yazmadan tutun biçki dikişe istihdamı artırıcı meslek eğitici kurslara her türlü alanda kurs açabilme imkânımız artık vardır. Eskinden düzenli eğitim veren Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki çocuklarımıza verdiğimiz eğitimden daha fazla kişiye Halk Eğitim olarak yetişkinlere verebilme durumuna geldik. Peygamber efendimizin belirttiği gibi beşikten mezara kadar herkesin ilim öğrenme bir şeyler öğrenmeye ihtiyacı var. Dolayısıyla okul çağını geçirmiş vatandaşlarımızın mutlaka değişik alanlarda gerek meslek edinme gerekse bilgi edinme veya gerekse soysal etkinlik alanlarında beceri kazanma gibi ihtiyaçları olabilmektedir.

           Bu ihtiyaçları karşılamak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimiz yapılanmış ve bu kursları açarak vatandaşlarımızın bu taleplerini karşılamaktadır. Bunun yanında öğrencilerin Üniversiteye TEOG sınavlarına hazırlanma gibi ihtiyaçlarını da yine Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurslar açarak o talepleri de karşılayabilmektedir. Tabi vasıfsız iş gücü ile vasıflı iş gücü arasında büyük farklar vardır artık teknoloji gelişmiştir. Her işi yapan işçiye istihdam ihtiyacı daha azdır ama vasıflı belli alanda kendisini yetiştirmiş belgeli ara elemanlara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla her insanımız bayan olsun erkek olsun mutlaka bir meslek alanında kendisini yetiştirmeli ve o mesleği olmalı ki, o alanda iş bulabilme imkânı daha kolay olsun gittikçe artık vasıflı işçiye doğru kayma söz konusudur.

       Onun içindir ki, Meslek Liselerimiz ara elemanı yetiştiren Meslek Yüksek Okullarımıza da büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Dolayısıyla bu kursta emeği geçen öğretmenlerimize kursa katılarak sertifika almak durumunda olan öğrencilerimize veya yetişkin öğrencilerimize bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum. Öğretmenlerimizi tebrik ediyorum, ülkemizin ilimizin ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.”diyerek konuşmasını tamamladı.

         Konuşmaların yapılmasının ardından Valimiz Sayın Yusuf Odabaş, Eşi Songül Odabaş, Garnizon Komutanı Piy.Kur.Alb. M.Nail.Yiğit, TSO Başkanı İbrahim Yumak ve Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan tarafından kursu başarı ile bitiren kursiyerlere belgeleri verildi.

          Kurs öğretmeni tarafından Valimiz Sayın Yusuf Odabaş’a içerisinde Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettikten sonra İstanbul’a girişini anlatan bir tablo hediye edildi.

          Serginin açılışını yaptıktan sonra sergiyi gezen Sayın Valimiz ve eşi kursiyerlerin bir birinden güzel el emeği göz nuru ürünlerini inceledi ve başarılarından dolayı kursiyerleri tebrik ettiler.

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.