BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bayburt’ta Uluslararası Göçmen Günü kutlandı

Bayburt Göç İdaresi Müdürlüğünce "Uluslararası Göçmenler Günü" kapsamında program düzenlendi.
Bayburt’ta Uluslararası Göçmen Günü kutlandı

Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmetiçi Eğitim Salonu´nda düzenlenen programa Vali Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Göç İdaresi İl Müdürü Hüsnü Yağmur, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ile kentteki göçmen aileler katıldı.

 

Vali Odabaş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye´de 1 milyon 800 binden fazla Suriyeli göçmenin sığınmacı olarak bulunduğunu belirterek, "Biz millet olarak, devlet olarak, bu devletimizi yürüten hükümetler olarak bu kardeşlerimize kucak açmayı görev addediyoruz. Dolayısıyla ´aman´ diyen herkese, her insana kucak açarak barındırmak bizim görevimiz. Bize sığınarak kültürümüzü, eğitimimizi, kardeşliğimizi, komşuluğumuzu ve beraberliğimizi özümseyerek bizim aramızda, bize uyum sağlayarak gösterdiğiniz bu özverili davranışlar için ben özellikle Afganlı kardeşlerimize, sizlere teşekkür etmek istiyorum. Biz Bayburt Valiliği olarak imkanlarımız ölçüsünde Göç İdaresi Müdürlüğü aracılığıyla size bundan böyle de yardımcı olmaya çalışacağız."

Etkinliğe katılan Belediye Başkanı Mete MEMİŞ "inancımız ve kültürümüz gereği olarak misafiri başımızın tacı kabul ederiz. Bu sebeple her zaman sizlerin yanınızda olduğumuzu belirtmek isterim. Bizlere bu konuda düşen ne olursa imkanlarımız nispetinde sizleri mağdur etmeyeceğimizi ifade ediyorum. Sizler bizim misafirlerimizsiniz ensar muhacir kardeşliğinin gereğini Bayburt’ta gerçekleştirme adına ne gerekiyorsa yapacağız. Muhakkak ki şehrimiz sizlere karşı ev sahipliğinin en güzel örneklerinden birini sergileyecektir." şeklinde konuştu.

 

Göç İdaresi İl Müdürü Hüsnü Yağmur ise kentteki Afgan göçmenler ile Bayburt halkının büyük bir aile olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Sizler bizim misafirimizsiniz, bizler burada büyük bir aile olduk. Buradaki bu programda çocuklarımızın Anadolu kültürüne hiç yabancı olmadıklarını, Anadolu kültürüne alıştıklarını ve uyum sağladıklarını göreceğiz. Şehrimizde yaşadığınız için burada bizimle güzel şeyler paylaştığınız için ve şehrimize uyum sağlamaya gayret gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Ayrıca çocuklarınızın okullardaki başarıları, uyum sağlamaları da bizleri sonsuz derece de mutlu etti. Öğretmen arkadaşlarımızın göçmen çocuklarımızla çok iyi ilgilenmeleri sonucu Türkçeyi çok iyi konuşan, Anadolu kültürüne uyum sağlamış güzel bir manzara oluştu."

Program, Afganlı çocukların Türkçe şiirler okuması, yöresel oyunları sergilemesi ve Vali Odabaş´ın çocuklara çeşitli hediyeler vermesinin ardından sona erdi.

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.