BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAYBURTLU AŞIK HİCRANİ DÜZENLENEN PROGRAMLA ANILDI.

  21 Şubat Kurtuluş İlkokulunda Düzenlenen Aşık Hicrani Babayı Anma Programında  İl Milli Eğitim Müdürümüz Seydi Doğan, Müdür Yardımcalarımız  Kemalettin Karabulut, Metin Bilgin ve Misafir Mahmut Kırtan katıldı.  
BAYBURTLU AŞIK HİCRANİ DÜZENLENEN PROGRAMLA ANILDI.

Öğrencilerin anlatımıyla Aşık Hicranin hayatı 1908 yılında Bayburt merkeze bağlı ÇAMLIKOZ (AHBUNUS) köyünde doğmuştur. Çocukluğu doğduğu köyde geçen Hicrani okula hiç gitmemiştir. Köyün imamında medrese eğitimi gören hicrani kendi ifadesiyle bir halk aşığıdır. Trabzonun Akçabat ilçesinde çalışırken uyku halinde iken içilen bir bade sonucu halk aşığı olmuştur. Hicrani Bayburtlu Şair Zihni Celali İrşadi Emrah Karacoğlan ve Sümmani gibi şairlerden ve Dedepaşa Ağlar Baba Hacı Şabanefendi Abldulkadir Geylani Yunus Emre Veysel Karani gibi önemli  manevi karakterlerden  etkilenmiştir. Bayburt  yöresini konu alan bir çok şiirini halka miras bırakmıştır.22 Şubat 1969 yılında hakka yürüyen Hicraninin mezar taşında şu mısralar yer almaktadır;

“Öyle bir dilbere olmuşum meftun

Şirinsiz Ferhatım Leylasız Mecnun”

Şair Hicraninin Hayatı okunduktan sonra programda bir çok öğrenci Aşık Hicraniye ait şiirleri okudu.Mahmut KIRTAN şair Hicfrani hakkında bilgilendirme yaparak birkaç mısra şiir okuduktan sonra Hicraninin anılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programa katılan misafir ve öğrencilere,  programın düzenlemesinde emeği geçen herkese  İl Milli Eğitim Müdürümüz Seydi DOĞAN teşekkür etti.

04-12-201504-12-201504-12-201504-12-2015

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.