BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAYBURT, ”YETİM KARDEŞLİĞİ” İLE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Vali Ali Hamza Pehlivan, ”Yetim Kardeşliği” ile “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi kapsamında Türkiye birincisi olan Bayburt İlimizde en çok yetim kardeşi edinen okulların ödül törenine katıldı.
BAYBURT, ”YETİM KARDEŞLİĞİ” İLE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

    Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Vakfı (İHH) ile Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) işbirliğiyle yetim çocukların korunabilmesi ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilebilmesi için hayata geçirilen proje kapsamında en çok yetim kardeşi edinen okullara Vali Pehlivan tarafından plaket verildi.

 

    Vali Pehlivan ödül töreninde yaptığı konuşmada “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi tanıtım toplantısında Bayburt’ta yetim kardeşliğini bütün kurumlara yaymayı hedef olarak belirlediklerini anımsatarak gelinen noktada hedefe ulaşmış olmanın kendisini çok memnun ve mutlu ettiğini belirtti.

 

    Bayburt’un yetim kardeşliğine destek veren kurumlar ortalamasıyla Türkiye birincisi olduğunu dile getiren Vali Pehlivan, “Bu birincilik çok anlamlı bir birincilik. Fakat asıl önemli olan bu kampanyaya dâhil olmak ve yetimlere yardım eli uzatıp dualarına mazhar olmak. İyilikte yarışmak çok güzel bir şey. Dünyanın genelinde yarışlar hep iyilikte olsa keşke... Aslında bütün duamız, temennimiz odur. İnancımız da bunu gerektiriyor. Biz zaten millet olarak da, devlet olarak da tarih sahnesine çıktığımız günden itibaren hep iyiliği hâkim kılmaya çalışmışız. Bu özelliğimizi bugün de çok şükür devam ettiriyoruz.” dedi.

 

    İnsani yardım yapan ülkeler arasında Türkiye’nin ilk sırada geldiği bilgisini paylaşan Vali Pehlivan, Türkiye’nin dünyanın her yanındaki mazlumlara yardım ettiğinin altını çizdi

 

    İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can ise öğrenci sayısının, yardımda bulunduğu yetim öğrenci sayısına oranı ile Bayburt’un “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesinin Türkiye birincisi olduğunu bildirdi. Karşılık beklemeden yola çıktıklarını dile getiren Can, “Öğrencilerimize idare tarafından her hangi bir baskı olmadı. Öğrencilerimiz bu işe gönül verdiler. Bayburt’taki 14 bin öğrencimiz her ay harçlıklarından 13 bin lirayı dünyanın değişik ülkelerindeki yetim kardeşleri ile paylaşıyorlar. Bu rakam dünyadaki 130 yetimin bakımını üstlenmiş oldu. Burada en büyük başarı değerli öğrencilerimize aittir. Tüm idareci arkadaşlarım adına öğrencilerimizi kutluyorum Bundan sonraki hedefimiz bu 130 öğrenciyi koruyarak bu sayıyı artırabildiğimiz kadar artırmak olacaktır.” dedi.

 

    Konuşmaların ardından “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi kapsamında en çok yetim kardeşi edinen Bayburt Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu ve Demirözü Mustafa Köseoğlu Çok Programlı Lisesi’ne Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından plaket verildi.

18-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-2018

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.