BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN AÇIKLAMASI

10/06/2015 tarihinden itibaren yerel ve ulusal medyada yer alan "Özel Nil Fırat Eğitim Merkezi (Fem Dershanesi )" nin geçici kapatma kararının uygulanmasıyla birlikte yayımlanan haberlerle ilgili, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.
BASIN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığının 23/04/2015 tarih ve 9030/21,22,9 sayılı inceleme/soruşturma raporuna istinaden Bayburt Özel Nil Fırat Eğitim Merkezi(FEM) dershane yetkililerince kurumun roleve planlarında dershane olarak görülen 4. Katın pansiyon olarak kullanılması, 5. Katın (çatı) teras olarak görülen alanların ise kapatılıp oda ve bölümlere dönüştürülmesine göz yumulduğundan dolayı 5580 sayılı Özel Öğretim Kanununun 7. Maddesi ile Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 9. Maddesi uyarınca “3 ay geçici olarak kapatma” cezası verilmiştir.

Özel öğretim kurumları yönetmeliğinin 9. Maddesinin 4. Fıkrası “Geçici kapatma cezaları okullarda ders yılı bitiminde, diğer kurumlarda ise verildiği ayı izleyen ayın 1. İş gününden itibaren uygulanır “ denilmektedir. Öğrencilerin ve öğrenci velilerinin mağdur olmamaları için 13/06/2015 tarihinde yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) nedeniyle geçici kapatma cezasının valiliğimizden alınan 04/05/2015 tarih ve 4594410 sayılı onay ile uygulama tarihi 10/06/2015 tarihine ertelenmiştir. Adı geçen dershaneye geçici olarak verilen kapatma cezasının uygulanacağı 36 gün önceden bildirilmiştir. Dolayısıyla tüm dershanelerde mayıs ayı sonu itibariyle dersler tamamlanmış olup pedagojik açıdan ders çalışmanın uygun olmayacağı bir dönem olan sınavlara 3 gün kala geçici kapatma cezası uygulanmıştır.

Yalan haberlerle devlet okullarını küçümseyen ve teknolojik imkânların sadece kendi kurumlarında olduğunu söyleyenler “FATİH projesi” kapsamında eğitim teknolojilerini tüm öğrencilerimizin ayağına götürmek üzere 330 etkileşimli tahtayı sınıflarımıza yerleştirildiğini görmemişlerdir.

Yukarıda belirtildiği üzere Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrenci ve velilerinin mağdur olmaması için azami derecede hassasiyet gösterilmesine rağmen maksatlı açıklamalar yaparak halkımızı yanıltmaya çalışanlar hukuk çerçevesi dışına çıkarak haksız kazanç elde etmeye çalışanları görmezden gelmekte ve art niyetlerini açıkça ortaya koymaktadırlar.

             Yapılan işlemlerde kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak hiçbir işlemin gerçekleştirilmediği; yalan ve maksatlı yayımlar yapanlar hakkında hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiği Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

BAYBURT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.