BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM Öğretmenler Günü Kutlamaları

24 KASIM öğretmenler günü ilimizde müdürlüğümüzce organize edilen çeşitli etkinliklerle kutlandı
24 KASIM Öğretmenler Günü Kutlamaları

Kutlama programı sabah Milli Eğitim Müdürümüz Seydi DOĞAN ın başında bulunduğu heyetin Atatürk anıtına kurumumuz adına çelenk sunmalarıyla başladı. Buradaki törenin ardından Şair Zihni Kültür Merkezinde hazırlanan programa geçildi. Buradaki programa Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Jandarma Komutanı İsmail Ferhat Özbaş, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Programda ilk olarak öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenler adına ilimizde bu sene göreve başlamış olan Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Özgül ERKMEN bir konuşma yaptı. Genç öğretmenimiz konuşmasında mesleğe yeni başlamanın heyecanını ve bu heyecanı mesleğini icra edeceği yıllar boyunca diri tutarak öğrencilerine ve memleketine en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağını belirtti. Ardından yıl içinde emekli olan sınıf öğretmeni Halim DURGUT yaptığı konuşmada öğretmenliğin bir sevgi mesleği olduğunu ve öğrencilerini bu sevgiyle kuşatan öğretmenlerin onların kalbinde hiç kaybolmayacak izler bıraktığını belirterek meslek hayatı boyunca edindiği tecrübeleri, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için neler yaptığını anlatarak genç öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN kürsüye geldi.
“Gücünü sevgiden alan ,özveri ve fedakarlık gerektiren öğretmenlik, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleklerinden bir tanesidir. Hepimizin yetişmesinde büyük pay sahibi olan fedakar öğretmenlerimize minnet borçluyuz. Bütün meslekler önemlidir, kutsaldır, sorumluluk gerektirir. Ancak öğretmenlik mesleğinin ehemmiyeti, kutsallığı ve mesuliyeti bir başkadır şüphesiz. Zira malzemesi "İnsan" dır.
Bazı şeyler vardır ki; zayi edilmesi halinde telafisi mümkündür. Eğer zayi ettiğiniz veya edeceğiniz insan ise telafisi mümkün olmadığı gibi, bedeli, bazen bir hayat, bazen bir aile, bazen bir toplum, hatta -Allah Korusun- bir ülke olabilir.
Değerli Meslektaşlarım;
Sizler sadece bilginin yayıcısı değil aynı zamanda ruhların, kalplerin karakterlerin yapıcısı ve işleyicisisiniz. Öğrencilerin sadece dersleriyle değil dertleriyle ilgilenen, onlara iyiyi doğruyu ve güzeli öğreterek İyi bir insan, iyi bir vatandaş olmasını sağlayanlarda sizlersiniz. Sizler, bu misyonla nesillerin hayatı boyunca en önemli rehberisiniz.
Öğretmenliğin sınırları sadece okul duvarlarıyla, eğitim programlarıyla çizilmez. Sizler geçmişten günümüze, bugünden yarına etki edecek, şekillendirecek ve mührünü vuracak ender bir güce ve özel bir öneme sahipsiniz. Sizler toplumu hayatı ve dünyayı değiştirme gücü taşıyan bilge ve önder kişilersiniz.

Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan çok değerli öğretmenlerimiz;
Sizler çok zor şartlar altında görev yaptınız. Anadolu´nun ücra köylerinde, kentlerinde ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocuklar kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Değerli Meslektaşlarım;
Geleceğimizin umudu, yarınlarımızın sahipleri olacak çocuklarımız bugün ellerimizde şekillenmekte ve vereceğiniz eğitimle yarınlara hazırlanmaktadırlar. Bu itibarla göreviniz kutsal, mesuliyetiniz büyüktür.
Size emanet edilen neslin beyinlerini tenlerle donatırken, vicdanlarını milli ve manevi değerlerle; erdem ve faziletlerle süsleyiniz. Unutmayınız ki, öğrenciler öğretmenlerini taklit etmekte hatta kendilerine rol, model kabul etmektedirler.
Sayın Valim, değerli misafirler
Bu hafta sonu 22 Kasım 2014 günü değerli eğitimci Yusuf AKYÜZ hocamızı kaybetmenin derin acısını yaşadık . Eğitim camiamıza uzun yıllar emek veren Yusuf AKYÜZ hocamıza Allahtan rahmet kederli ailesine sabırlar diliyorum
İlimle örersin hep, nakış nakış
Hayattan gaye ne, nereye bu akış
Bu zor soruların, cevabı sende
Seninle değişir, hayata bakış.
Bağında yetişir güller, rengârenk
Her an cehaletle etmektesin, cenk
Gözün yok mevkide, makamda senin
Zira makamın şehidinkine denk.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete İntikal etmiş öğretmenlerimize Allah´tan rahmet, emekliye ayrılmış öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu bir hayat, mesleğe yeni başlamış öğretmenlerimize başarılar diliyorum.                        
Milli Eğitim Müdürümüzün konuşmasının ardından Bayburt Belediye Başkanımız Mete MEMİŞ kendisinin de bir öğretmen olduğunu, etraflarına ışık saçan,  etraflarını aydınlatmaya devam eden öğretmenlerin 24 Kasım öğretmenler gününün öğretmenlere ve ailelerine hayırlar getirmesini belirterek başladığı konuşmasında birkaç gün önce vefat eden Yusuf AKYÜZ’ü anarak kendisinin ilimiz eğitim camiasının kıymetli, fedakar ve çalışkan bir ferdi olduğunu bu vesileyle bir kez daha sevenlerine başsağlığı dilediğini belirtti. Öğretmenlik mesleğinin bir peygamber mesleği olduğuna dikkat çeken Başkan MEMİŞ, bu doğrultuda geleceğimizin mimarı konumunda bulunan öğretmenlerin sadece 1 gün değil yılın 365 günü saygıyla ve hak ettikleri şekilde muamele görmelerinin ülkemizin kalkınması ve milletimizin gelişmesi adına yapılacak en büyük yatırım olduğunu ifade etti.
Ardından Sayın Valimiz Yusuf ODABAŞ günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yaparak tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.
Konuşmaların ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimiz katılımcılar huzurunda öğretmenlik yemini etti. Yemin merasiminin ardından Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Rabia PALİT kendisine il genelindeki şiir yarışmasında 1.lik kazandıran “Öğretmen “ adlı şiirini okudu. Daha sonra ödül ve plaket takdimine geçildi. Bu kapsamda ilimizde görev yaparken emekli olmuş öğretmenlerimize şeref belgeleri takdim edildi. Yıl içerisinde emekli olmuş öğretmenlerden Halim Durgut, Hüseyin Osmanoğlu, İshak Yıldırım’a hizmet şeref belgeleri Bayburt Valisi Yusuf Odabaş tarafından verildi. Hizmet şeref belgelerinin verilmesini takiben il genelinde düzenlenen makale, kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğretmen ve öğrencilerimize ödülleri verildi.
Öğretmenler arasında yapılan makale yarışmasında il üçüncüsü olan Şehit Sebahattin Bozo Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Gülfer Karapınar, il ikincisi Kop Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık/hemşirelik Öğretmeni Hülya Uçar ve il birincisi Bayburt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Arif Köprücüye ödülleri ve hediyeleri Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş tarafından verildi.
Liseler arasında yapılan kompozisyon yarışmasında il üçüncüsü olan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11/ A sınıfı öğrencisi Esra DUMLUPINAR, il ikincisi Şehit Sebahattin Bozo Anadolu Lisesi 11/C sınıfı öğrencisi Kevser ÇAKIR, il birincisi Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi 12/B sınıfı öğrencisi Sevda ŞİMŞEK Cumhuriyet Başsavcısı Hasan UĞURLU tarafından ödüllendirilirken ortaokullar arasında yapılan şiir yarışmasında il üçüncüsü olan Hayırseverler Ortaokulu 7/B sınıfı öğrencisi Yunus Emre CAMADAN, il ikincisi Mahmut Kemal Yanbeğ Ortaokulu 7/A sınıfı öğrencisi Ebru ADIBEŞ, il birincisi Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 7/C sınıfı öğrencisi Rabia PALİT, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN tarafından; ilkokullar arasında yapılan resim yarışmasında il üçüncüsü olan Darıca İlkokulu 2/A sınıfı öğrencisi Muhammet TEMEL, il ikincisi Kaleardı 75. Yıl İlkokulu 3/A sınıfı öğrencisi Beyza EREL, il birincisi Maden İlkokulu 4/A sınıfı öğrencisi M.Abdullah AYDIR, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. İsmail Ferhat ÖZBAŞ tarafından; anaokulları ve ana sınıfları arasında yapılan resim yarışmasında il üçüncüsü olan 75. Yıl Anaokulu Şirinler Sınıfı öğrencisi Sena AKKUŞ, il ikincisi 75. Yıl Anaokulu Minik Kalpler Sınıfı öğrencisi Ayşe ŞAHİN, il birincisi Hayırseverler İmam-Hatip Ortaokulu Anasınıfı öğrencisi Hiranur KÖSE ise İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN tarafından ödüllendirildi.
Ödül töreninin ardından gün içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve ilimizdeki diğer kurumlar tarafından düzenlenecek programlar hakkında katılımcılara bilgi verilmesinin ardından kutlama programı sona erdi.

Kutlamalar kapsamında aynı gün saat 18.00´de Öğretmen Evi ve ASO müdürlüğünde Bayburt Belediyesinin katkılarıyla öğretmenlere yemek tertip edildi. Yemeğe Vali Yardımcısı Abdulhamit KARACA, Milli Eğitim Müdürümüz Seydi DOĞAN ve İlimizin değerli kurum amirleri ve öğretmenler katıldı. 


Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.