BAYBURT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

    İlimizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95.yılı kutlamaları coşkuyla gerçekleştirildi. Bayram dolayısıyla Cumhuriyet ilkokulumuzda geniş ve coşkulu bir katılımın olduğu bir program düzenlendi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

        Bayram programı sabahın ilk saatlerinde Milli Eğitim Müdürümüz sayın Seydi DOĞAN’ın Atatürk anıtına çelenk sunması ve saygı duruşuyla başladı. Ardından Cumhuriyet İlkokulunca hazırlanan ve  hava muhalefeti nedeniyle kapalı spor salonuna alınan programa Valimiz sayın Yusuf ODABAŞ, Bayburt Milletvekili Bünyamin ÖZBEK, Garnizon Komutanı P.Kur.Alb. M. Nail YİĞİT, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk COŞKUN, Bayburt Belediye Başkanı Mete MEMİŞ, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan UĞURLU, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent KAYA, ilimizdeki kurumların müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

         Programın açılışında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Müdürümüz Seydi DOĞAN yaparak duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrencilerim,

Her fidanı sevgiyle büyüten fedakâr öğretmen arkadaşlarım,

Kıymetli Veliler…

Milli birlik ve beraberlik duygularıyla coşan ve güçlenen, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 95. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Sevgili Öğretmen arkadaşlarım

Biliyoruz ki, bugün milletlerarası ilişkilerde, egemenlik ve güç kavramı, bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olanlar ve yeteneklerini geliştirenler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bu itibarla geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime inanan, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, girişken, küresel düşünüp yerel hareket edebilen tarzda yetiştirebilme sorumluluğu üzerinizdedir. Sizin bunu gerçekleştirdiğinizden eminiz.

Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken,  geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Sevgili çocuklar;

Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri;

Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. Sizleri yarının büyükleri olarak görüyoruz. Bunun için okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran ve sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, kendine güvenen bireyler olarak yetişmeniz çok önemlidir. Böyle olursanız bilin ki ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yücelmiş olacaksınız. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Sizlere duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisan’ı tüm çocuklara armağan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

          Konuşmanın ardından program öğrencilerin gösterileriyle devam etti. Öğrencilerin öğretmenleri eşliğinde hazırlayıp sundukları programda; müzikli gösteriler, Cumhuriyet ilkokulu kız halkoyunları ekibinin gösterileri, Dünya Çocuk Kıyafetleri Defilesi adıyla dünya çocuklarının giydikleri elbiselerin sunulması, öğrencilerin şarkıları ve dans gösterileri yer aldı. Heyecanları ve sevinçleriyle görülmeye değer tablolar oluşturan öğrencilerin mutlulukları programa katılan başta protokol olmak üzere izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

 

           Program, sayın Valimiz Yusuf Odabaş, Bayburt Milletvekili Bünyamin ÖZBEK, Garnizon Komutanı P.Kur.Alb. M. Nail YİĞİT, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk COŞKUN, Bayburt Belediye Başkanı Mete MEMİŞ, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan UĞURLU, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent KAYA tarafından öğrencilerimize günün anlamına binaen çeşitli hediyeler verilmesi ile son buldu.

Gençosman Mah. Turgut Özal Bulvarı No.113 Kat.1 PK. 69000 Merkez / BAYBURT - 0 458 280 69 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.